साउदी अरेबियाको यी क्षेत्रमा भेटियो नयाँ सुन खानी

  • 103
    Shares

साउदी अरेबियाको यी क्षेत्रमा भेटियो नयाँ सुन खानी

साउदी अरेबियाका अनुसन्धानकर्ताहरूले देशमा वास्तविक खनिज पत्ता लगाएका छन्। साउदी अरेबियाको राज्यको भूगर्भ सर्वेक्षणले अल-मदिना अल-मुनाव्वारह क्षेत्रमा नयाँ सुन र तामा अयस्क साइटहरू पत्ता लगाएको घोषणा गरेको साउदी प्रेस एजेन्सीले जानकारी दिएको छ।

मदिनाको आबा अल-राहा, उम्म अल-बराक शिल्ड, हिजाजको सिमाना भित्र सुनको अयस्क फेला परेको छ। साउदी अरेबियाले नयाँ खोजले लगानीकर्ताहरूलाई आकर्षित गर्ने आशा गरेको छ।

सियासत दैनिकको समाचारका अनुसार यो खोज यस क्षेत्रको महत्वपूर्ण घटना हो किनभने यसअघि उम्म अल बराक शिल्डमा सुनको अभाव भएको विश्वास गरिएको थियो ।

यी खोजहरूमा मालाकाइट र एजुराइट जस्ता माध्यमिक तामा कार्बोनेट खनिजहरू समावेश छन्। अल अरेबियाको एक रिपोर्टका अनुसार नयाँ खोजहरूले स्थानीय र अन्तर्राष्ट्रिय लगानीकर्ताहरूलाई आकर्षित गर्न सक्नेछ जसमा ५३३ मिलियन डलर खर्च हुने अपेक्षा गरिएको छ, जसले ४ हजार रोजगारी सृजना गर्न सक्नेछ ।

नयाँ आविष्कारहरूले साउदी अरबमा खानीलाई बढावा दिन सक्ने र लगानीका अवसरहरूका लागि थप सम्भावनाहरू खोल्न सक्ने विश्लेषकहरू बताउँछन् । 

साउदी अरेबिया विश्वमा सबैभन्दा धेरै सुनको धारकको रूपमा १८ औं स्थानमा छ र यसको भण्डारको हिसाबले अरब देशहरू शीर्ष स्थानमा छ। सुन र तामाको आविष्कारले देशका युवराज मोहम्मद बिन सलमानको भिजन सन् २०३० मा महत्वपूर्ण भूमिका खेल्नेछ ।

एमबीएस २०३० सम्म तेलमा साउदी अरबको आर्थिक निर्भरतालाई अन्य चीजहरूसँग बदल्न चाहन्छ। साउदी अरेबियाका उद्योग र खनिज स्रोत मन्त्री खालिद अल मुदेफरले जुलाईमा भने कि गत वर्ष साउदी अरबको खानी उद्योगमा ८ अर्ब डलरको विदेशी लगानी भएको थियो।

खानीमा लगानी प्रवद्र्धन गर्ने कानुन बनेपछि विदेशी लगानी बढेको उनले बताए । साउदी अरबले सन् २०३० सम्ममा खानी क्षेत्रमा १७० अर्ब डलर लगानी गर्ने अपेक्षा गरेको छ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *